Soft skills’i Türkçeye çevirmek zor. Birkaç yazıda “ince yetenekler” şeklinde çevrildiğini gördüm ama tam karşılayan bir tabir değil. Ben Türkçe bir isim kullanacak olsaydım “destekleyici yetenekler” derdim. Evet, soft skills nedir ne değildir böyle daha anlaşılır oldu sanırım.

Destekleyici yetenekler tabirinden de anlayacağımız gibi “soft skills” mesleğimiz ile alakalı ana yeteneklerimiz (hard skills) olan; üniversite’de ya da bizden tecrübeli kişilerin yanında öğrendiğimiz, mühendislik, programlama, tasarım, doktorluk gibi bilgilerin / yeteneklerin yanında iş hayatında var olmak ve daha iyi şeyler üretmek için kazanmamız ve geliştirmemiz gereken yeteneklerdir.

Yani aslında iş ilanlarında “üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun” şeklinde geçiştirilen hard skill’lere ek olarak sıralanan; yazanların bile tam olarak ne beklediklerini bilmediği takım çalışmasına yatkın, analitik düşünebilen, prezentabl, esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabilecek gibi maddeleri soft skills nedir örnekleri olarak sıralayabiliriz.

Ancak esnek çalışma saatlerine uyum sağlamaktansa zaman yönetimi soft skill’inizi geliştirmeyi tavsiye ederim.

Amerika’da soft skills nedir üzerine yapılan çalışmalarda bir yeteneğe destekleyici yetenek yani soft skill demek için bu yeteneğin 3 karakteristik özelliğinin olması gerektiğine karar vermişler.

Soft Skills Nedir Kriterleri

  1. Bu yeteneklerde uzmanlaşmanın kesin kural ve yöntemleri yok: Yani matematik gibi muhasebe bilmek gibi ana yeteneklerin aksine ikiyle ikiyi topladığınız her defasında dört etmesi soft skill’lerde görülmüyor. Soft skill’in ne kadar etkili olacağı sizin anlık ruh halinize, iletişimde olduğunuz insanlara ve diğer dış etkenlere göre değişiklik gösterebiliyor.
  2. Destekleyici yetenekler değerli ve kariyer değişikliklerinde taşınabilir: Yani sağlık sektöründen gübre sektörüne de geçiş yapsanız insanlarla iletişimde olduğunuz sürece bu yetenekler size fayda sağlamaya devam edecek.
  3. Bu yeteneklerde uzmanlaşmak sürekli devam eden bir yolculuk: Belli bir miktarda uzmanlaştığınızı hissedebilirsiniz ancak hayat her zaman karşısınıza sizi sınayacak ve daha fazla öğrenmenizi gerektirecek daha büyük olaylar karşısınıza çıkaracaktır. Örneğin sunum yeteneğinizi geliştirdiniz ve artık patronunuza akıcı bir sunum yapabiliyorsunuz. Burada tabii ki kendinizi bu işi bilen biri olarak göreceksiniz ancak gelecek ay yurtdışından gelecek yatırımcılara İngilizce sunum yapmanız gerektiğinde daha da iyi olmanız gerektiğini anlayacaksınız.

Evet, soft skill‘ler ölçümlemesi zor ama diğer insanlarla ilişkilerinizi belirlediği de bir gerçek. Tamamen hayata ve işe nasıl baktığınızı gösteren yetenekler. Ve asla atlanmaması gereken bir konu da soft skill’lerin sadece başkalarıyla olan ilişkilerinizi değil kendiniz ile olanları da kapsadığı. Kendinizini nasıl yönettiğiniz, kendiniz ile nasıl diyalog kurduğunuz da geliştirmeniz gereken soft skill’ler arasında.

Soft Skills nasıl geliştirilir aşamasına geçmeden önce soft skills konusunu daha iyi anlamak için En Önemli 26 Soft Skills yazısını mutlaka okuyun.

 

Takipçilerin ve değer verdiğin kişilerle bu yazıyı paylaş: